Dlaczego nie wszędzie można oddać na złom AGD i RTV?
- Szczegóły
Wydawać by się mogło, że zepsuty sprzęt AGD, czy też RTV wystarczy oddać na złom i gotowe. Tymczasem zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, nieliczne punkty recyklingowe przyjmują uszkodzony, bądź niesprawny złom elektroniczny. Gdzie można oddać zepsute sprzęty IT, elektronikę czy też podzespoły elektroniczne?
Zużyta elektronika a skażenie środowiska
Każdy podmiot gospodarczy, który chciałby rozpocząć działalność w obszarze skupu złomu, odbioru elektroodpadów, czy też utylizacji elektroniki musi dysponować stosownymi pozwoleniami wraz ze wpisem do rejestru Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Elektrośmieci z roku na rok stają się coraz większym problemem. Choć ich obecność w życiu człowieka jest coraz częstsza, świadomość tego, co z nimi robić, gdzie „wyrzucać” gdy miesiące ich świetności, czy też ulegną trwałym usterkom, wcale nie jest wysoka. Niewiele osób wie, że uszkodzone elektroodpady nie tylko szkodzą środowisku naturalnemu, ale także zdrowiu ludzi.
Zła gospodarka tym rodzajem odpadów może powodować skażenie wód, gleby, powietrza, wzrost zachorowania na nowotwory i choroby cywilizacyjne, powiększenie się dziury ozonowej, zmniejszenie unikalnych obszarów naturalnych siedlisk zwierząt. Chomikowanie zużytego sprzętu RTV i AGD nie tylko jest niemoralne, ale przede wszystkim niebezpieczne.
Co robić z elektrośmieciami?
Zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno wyrzucać do zwykłych koszy elektrośmieci. Właściwym krokiem jest kontakt z punktem skupu zużytych RTV/ AGD, który odbierze od klienta niepotrzebny sprzęt, a następnie z zachowaniem wszelkich wymogów i zasad bezpieczeństwa zadba o ich właściwą utylizację. Z uwagi na sposób działania, budowę elektroniki użytkowej wymaga specjalnych procedur recyklingowych i uważnego demontażu. Chodzi bowiem o maksymalne odzyskanie znajdujących się w e-śmieciach cennych pierwiastków oraz materiałów. Nie każdy punkt skupu ma takie możliwości.