Podstawowe informacje na temat utylizacji elektrośmieci
- Szczegóły
Najogólniej rzecz ujmując, opady dzielimy ze względu na ich wpływ na środowisko oraz zdrowie człowieka. Jednym z najbardziej niebezpiecznych rodzajów odpadów, są obecnie elektrośmieci. Co warto wiedzieć na ich temat? Dlaczego są takie niebezpieczne? Jak z nimi postępować? – Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do uważnej lektury zamieszczonych treści.
Elektrośmieci – czym są?
Do elektrośmieci zaliczamy wyeksploatowane sprzęty, zarówno elektroniczne, jak i elektryczne. W ich skład wchodzą więc wszystkie nie działające lub nieużywane urządzenia na baterie i prąd. Najczęściej występującymi elektorśmieciami są: sprzęt oświetleniowy i komputerowy, sprzęt AGD, zabawki, sprzęt telekomunikacyjny itd. Tego typu odpady uważane są za wyjątkowo niebezpieczne przez wzgląd na zawarte w nich substancje.
Dlaczego elektrośmieci są niebezpieczne?
W elektrośmieciach znajduje się wiele niebezpiecznych substancji, do których zaliczyć należy chociażby azbest, rtęć, związki bromu, PCB czy R-12. Trzeba zaznaczyć, że po dostaniu się do krwiobiegu, mogą one powodować poważne zaburzenia wzroku, mowy, słuchu oraz wpływać negatywnie na pracę nerek oraz funkcji rozrodczych. Niektóre z nich wywołują również choroby nowotworowe.
Elektrośmieci – co z nimi robić?
Należy pamiętać, że elektrośmieci nie należy wyrzucać do kosza. Można je za to zostawić w sklepie (np. przy okazji zakupu nowego sprzętu) lub podczas organizowanych zbiórek elektroodpadów. Oczywiście w pozbyciu się sprzętów pomogą również skupy złomów oraz firmy zajmujące się utylizacją elektrośmieci.
Co dzieje się dalej z elektrośmieciami?
Niezależnie od tego, czy elektrośmieci są odebrane z domu, czy punktu, to trafiają do specjalistycznego zakładu przetwarzania. To właśnie w nim następuje bezpieczny demontaż sprzętu. Trzeba zadawać sobie sprawę, że dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe jest ponowne wykorzystanie materiałów, np. do produkcji całkowicie nowych urządzeń.